Życzenia Wielkanocne 2021

STAT CRUX DUM VOLVITUR ORBIS

Krzyż stoi, choć zmienia się świat

W Wielki Piątek krzyż Chrystusa odsłaniany i ukazywany wierzącym jest znakiem życiodajnej śmierci Zbawiciela. Dla wszystkich wierzących, wpatrzonych w niego w kościołach całego świata jest znakiem świętym, znakiem zbawienia. W tej chwili adoracji przypomina on jednak także tych ludzi, którzy stojąc pod krzyżem na Golgocie widzieli w nim znak największej hańby i ostatecznego upadku Tego, który ośmielił się nazywać Synem Bożym. Cóż bowiem może być dla człowieka większym znakiem upadku niż jego śmierć?

Ten znak hańby, po trzech dniach staje się jednak dla wszystkich znakiem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i wszelkim złem, znakiem Zmartwychwstania, nadziei i mocy. Przez wieki stojąc wywyższony ponad światem krzyż głosi śmierć, śmierć przyjętą przez Chrystusa ale i śmierć ostatecznie pokonaną przez Jego Zmartwychwstanie. Bez względu na to, w jakim kierunku zmierza świat, jakie burze i nawałnice przetaczają się przez niego, jak bardzo wydawać by się mogło, że zło na świecie triumfuje, krzyż niezmiennie odnosi nas do Chrystusa, Chrystusa Zmartwychwstałego, który w tym znaku przypomina: „To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16, 33).

Żyjemy w świecie, który zmienia się w tak szybkim tempie, że czasem wydaje się, że w naszym życiu dzień niepodobny do dnia. Przyszło nam żyć nie tylko w czasach epidemii, ale w czasach, w których zewsząd słyszymy, że teraz nie ma już w dzisiejszym świecie nic stałego, jednej prawdy, jednej miłości, jednego dobra, że to wszystko zależne jest od człowieka, że to człowiek, jak Bóg będzie teraz określał co jest prawdą, miłością, dobrem i złem. Wpatrzeni w krzyż Chrystusa – znak Zmartwychwstania, życzymy państwu, aby w naszym zmieniającym się świecie, wznosił się on w Państwa życiu ponad to wszystko, co skłania czasem do myślenia o utracie nadziei i wiary, o zwycięstwie zła nad dobrem. Niech krzyż w państwa kościołach, z przewieszoną na ramionach stułą, ten w państwa domach, ten na grobach państwa bliskich będzie światłem wskazującym drogę do Zmartwychwstałego, do Boga będącego źródłem jedynej prawdy, miłości i dobra. Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym w Eucharystii w poranek Wielkanocy przypomni każdemu z Państwa: „Stat Crux dum volvitur orbis”, przypomni słowa Zbawiciela: „miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”.

Małgorzata Stacharska Prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiejks. Michał Głowacki Asystent Kościelny Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej

WIELKANOC 2021